Przez długi czas siłą napędową rolnictwa był postęp technologiczny w zakresie maszyn rolniczych. Jednak dzisiaj nie chodzi już tylko o maksymalną wydajność zbioru, lecz o wymierną efektywność, precyzyjne wykorzystywanie materiałów eksploatacyjnych oraz o reagowanie na nowe wyzwania. Dotyczy to również większego zapotrzebowania na produkty rolnicze, niedoborów wykwalifikowanej siły roboczej, wzrostu kosztów oraz zmieniających się warunków klimatycznych. Na to wszystko jest jedno rozwiązanie: rolnictwo cyfrowe.
Rolnictwo cyfrowe oznacza wykorzystanie nowoczesnej technologii informacyjnej w rolnictwie, a zatem digitalizację własnego gospodarstwa oraz automatyzację jego określonych obszarów. Dzięki aplikacjom bazującym na technologii rolnictwa cyfrowego oraz za pomocą czujników, technologii satelitarnej oraz zintegrowanych systemów rolnik może obniżyć koszty, zwiększyć plony i zminimalizować czas spędzany w biurze. Rolnictwo cyfrowe ułatwia również prowadzenie gospodarstwa w bardziej zrównoważony sposób.
Aplikacje wykorzystujące czujniki i technologie satelitarne umożliwiają pracę na polu z maksymalną możliwą precyzją. Rozwiązania, takie jak GPS PILOT CEMIS 1200 od CLAAS, przygotowują maszyny rolnicze na tzw. rolnictwo precyzyjne, np. przy korzystaniu ze zdefiniowanych śladów przejazdu i utworzonych map aplikacyjnych. W ten sposób można wyeliminować nakładanie się przejazdów i omijaki.